Španielsko má nového kráľa, Filip VI. zložil prísahu

19.06.2014 Celý región

Madrid 19. júna (TASR) - Španielsky kráľ Filip VI. zložil dnes dopoludnia v parlamente v Madride ústavou predpísanú prísahu ako nová hlava štátu.

Slávnostná ceremónia sa konala na spoločnej schôdzi oboch komôr parlamentu. Zúčastnila sa na nej aj nová kráľovná Letizia, oblečená v kabátových šatách svetlej farby, a dcéry kráľovského páru, infantky Leonor a Sofía.

Filip VI. sa stal nástupcom svojho otca Juana Carlosa (Jána Karola I.), ktorý sa v stredu po takmer 40 rokoch oficiálne vzdal trónu. Ten sa na zložení prísahy nezúčastnil, všíma si agentúra DPA.

V inauguračnom prejave 46-ročný Filip VI. podľa stanice BBC uviedol, že výnimočná vláda jeho otca, ktorý "otvoril cestu k demokracii a spolužití v mieri a slobode" po občianskej vojne, je už súčasťou histórie. "Chcel byť kráľom všetkých Španielov - a aj bol," konštatoval nový kráľ.

Podľa neho koruna musí byť blízko k občanom, preto chce zrenovovať monarchiu pre "nové časy". Prisľúbil, že vždy bude mať na mysli dobro krajiny.

Filip VI. chce byť tiež arbitrom medzi inštitúciami. "Budem hlava štátu, ktorá je ochotná načúvať," vyhlásil. "Viem, že hospodárska kríza ubližuje našim občanom. Máme morálnu povinnosť chrániť tých najzraniteľnejších," dodal nový kráľ.

Svoju nástupnú reč ukončil Filip VI. v štyroch rôznych jazykoch používaných v Španielsku. Po prijatí gratulácií sa za slnečného počasia vybral v otvorenej limuzíne na okružnú jazdu ulicami Madridu, kde ho zdravili tisíce ľudí.

Nový kráľ pred zložením prísahy prijal v paláci Zarzuela neďaleko Madridu od otca šerpu hlavného veliteľa ozbrojených síl krajiny.

Na rozdiel od svojho otca, ktorý sa ujal moci v novembri 1975, Filip VI. prisahal na demokratickú ústavu. Prísaha neobsahovala nijaké náboženské formulácie. Filip tiež nemal pri prísahe kríž, čo je podľa expertov veľký posun smerom k rešpektovaniu plurality vyznania. Filipov nástup na trón nebudú sprevádzať ani omše.

Korunný princ Filip sa stal oficiálne kráľom dnes o polnoci, keď v úradnom vestníku vyšli abdikačné listiny podpísané 76-ročným Juanom Carlosom.

Celá korunovácia Filipa VI. bola vzhľadom na hospodársku krízu pojatá skromne a náklady na ňu nemali prekročiť 100.000 eur. Napríklad sa jej nezúčastnili nijaké delegácie zo zahraničia ani predstavitelia iných kráľovských rodín. V plenárnej sále parlamentu by na to podľa hovorcu kráľovskej rodiny pre zahraničných hostí ani nebolo dosť miesta.

Kráľ Juan Carlos svoje odstúpenie nečakane oznámil 2. júna s tým, že chce uvoľniť miesto mladšej generácii. Tento krok si vyžiadal súhlas parlamentu, pretože španielske zákony nepoznajú ustanovenie o abdikácii panovníka.


Profil nového kráľa Filipa VI.

Španielsky kráľ Filip VI. zložil dnes v parlamente v Madride ústavou predpísanú prísahu ako nová hlava štátu. TASR pri tejto príležitosti prináša jeho profil.

Filip VI. sa narodil 30. januára 1968 v Madride ako jediný syn španielskeho kráľa Juana Carlosa (Jána Karola I.) a kráľovnej Sofie, ktorí majú okrem neho ešte dve dcéry, infantky Elenu (34) a Cristinu (31). Pokrstený bol Felipe Juan Pablo Alfonso de Todos los Santos de Borbón y de Grecia.

Má vysokoškolský diplom: študoval v Kanade, na troch španielskych vojenských akadémiách, právo a ekonomiku v Madride a nakoniec absolvoval stáž v americkom Washingtone.

Po skončení štúdia zahraničných vzťahov na Georgetownskej univerzite v roku 1995 sa Filip ujal množstva kráľovských povinností, napríklad pravidelne navštevoval autonómne oblasti a oficiálne reprezentoval Španielsko v zahraničí. Svojím šarmom a srdečnosťou si aj napriek krátkemu obdobiu rebelantstva a miernej arogancie v čase dospievania získal srdcia všetkých poddaných.

Vo voľnom čase sa Filip VI. venuje jachtárstvu a filmom. Živo sa zaujíma aj o životné prostredie. Je čestným prezidentom Nadácie princa astúrskeho. V roku 1992 reprezentoval Španielsko na olympijských hrách ako člen španielskeho jachtárskeho tímu.

Staromládenecký život urasteného 197 centimetrov vysokého modrookého Filipa, pred korunováciou nositeľa šľachtického titulu knieža astúrske, bol roky predmetom špekulácií. V decembri 2001 ukončil trojročný vzťah s nórskou modelkou Evou Sannumovou, ktorá vzbudila pozornosť reklamnými fotografiami pre dámsku spodnú bielizeň. Filip vtedy odmietol tvrdenia, že dôvodom rozchodu bol nesúhlas konzervatívnych kruhov so svadbou. Princovi sa okrem tejto známosti pripisovalo množstvo románikov.

Filip VI. sa oženil 22. mája 2004. Jeho manželkou sa stala rozvedená Španielka neurodzeného pôvodu, televízna moderátorka Letizia Ortizová Rocasolanová. Rozptýlenie na obrade priniesli vtedy nezbední kráľovskí vnuci v úlohe pážat v oblečení z 18. storočia, ktorých museli z katedrály vyviesť.

Pred svadbou princ odmietol návrh vlády na povýšenie do hodnosti generála. Princ sa podľa vlastného vyjadrenia chcel vyhnúť polemike a sporom v armáde. Za normálnych okolností dôstojník čaká na takéto povýšenie približne sedem rokov. Povýšením chcel kráľovský dvor zabrániť tomu, aby mal ženích na svadbe nižšiu hodnosť ako pozvaní hostia z radov armády.

Manželia majú dve deti – korunné princezné (infantky) Leonor, narodenú 31. októbra 2005, a Sofíu, narodenú 29. apríla 2007. Rodina sa snaží chrániť si súkromie.

Filip VI. čelí v súčasnosti náročnej úlohe získať si späť dôveru Španielov, ktorí sa začali kritickejšie pozerať na kráľovskú rodinu, monarchiu ako takú i politikov. Spôsobila to hospodárska kríza v krajine, prehlbovanie rozdielov medzi bohatými a chudobnými a odhalené korupčné škandály.
 
 
 

Vyberte región

mark